جلال همتی

جلال همتی (زادروز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۱۵ در کرمانشاه – درگذشت ۱ مهر ۱۳۸۵ در لس آنجلس، کالیفرنیا) از خوانندگان موسیقی مردمی (فولکلوریک) ایران بود. او دارای حنجره ای با‌قدرت بالا بود که می‌توان او را بالاترین حنجره ایران دانست.

جلال همتی در سال ۱۳۱۵ در استان کرمانشاه شهرستان هرسین متولد شد. وی فعالیت هنری خود را پیش از انقلاب ایران، در رادیو ایران آغاز کرد و سپس در آمریکا ادامه داد. او با خواندن ترانهٔ «راک کردی» مشهور شد، اما شهرتش با وقوع انقلاب اسلامی به دست فراموشی سپرده شد تا زمانی که ۱۲ سال بعد نخستین آلبومش، پارتی، به پرفروش‌ترین محصول سالِ یکی از کمپانی‌های صفحه‌پُرکنیِ ایرانی در لس آنجلس بدل شد. پارتی الگوی همان سبکی است که جلال تا آخرین روزهای کاری‌اش در خارج از کشور، آن را دنبال کرد.

جلال همتی بر دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی آشنایی کامل داشت و اکثر ترانه‌های وی همچون داش‌داش (بیات ترک)، سوری (بیات ترک)، منار جنبون (سه‌گاه)، مینی‌ژوپ خانوم (شور)، لس‌آنجلس (بیات ترک)، عمو سبزی‌فروش (همایون)، آتیش (ماهور)، عطارباشی جون (دشتی) و… در مایه‌های موسیقی سنتی و گام‌های ایرانی بود؛ که این ترانه‌ها در سبکی جدید و جالب ارائه شدند. او نخستین خواننده‌ای بود که رپ سنتی را، که برمبنای موسیقی سنتی است، به‌طور حرفه‌ای ارائه داد.

بنا به گفتهٔ خودش، علاقهٔ وافر به صدای دلکش باعث شد که تعدادی از آثار دلکش را بازخوانی کند. شادروان همتی در مصاحبه ی بیان داشت در دیداری که با بانو دلکش داشتند ایشان به جلال گفته اند اگر من خانم دلکش هستم شما آقای دلکش هستید. زنده یاد جلال همتی آثار مرحومه بانو دلکش را بسیار ژوست و دقیق اجرا و در یک کاست تعدادی از آثار بانو دلکش از جمله تصنیف آتش کاروان و آشفته حالی را بازخوانی و اجرا نموده اند. وی مهارت خاصی در بازخوانی ترانه‌های خوانندگانِ زن داشت، به‌طوری‌که حتی لحن‌ها و تحریرهای زنانه در آثار او به‌زیبایی مشهود بود.

برخی از آهنگ‌سازان و استادان موسیقی ایران بر این باور بودند که جلال همتی می‌توانست جزو برترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران شود، اما جلال، علی‌رغم توانایی‌هایش، نتوانست به صورت خوانندهٔ درجه‌یک جلوه کند. شادروان جلال همتی به دلیل اصالت کوردی خود تعدادی آهنگ محلی کوردی از جمله، باو باو ، لیلی ، واران، اسمر اسمر، بیستون و… را در رادیو اجرا کرده است.
وی مدتی از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و در نهایت در ۱مهر سال ۱۳۸۵ در سن ۷۰ سالگی در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت و در شهر کالین تگزاس به خاک سپرده شد.

مشاهده همه 2 نتیجه

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

می خواهید یک حساب کاربری ایجاد کنید ؟